19 lipca 2017 r. - godz.: 18.30

Powiśle - osada rzece wydarta. Spacer - spotkanie u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej (przy pomniku Bolesława Prusa)Warszawa.

„O, tutaj – myślał – jest ognisko wszelkiej zarazy. Co człowiek dziś wyrzuci ze swego mieszkania, jutro wypije; później przenosi się na Powązki i z drugiej znowu strony miasta razi bliźnich pozostałych przy życiu”.

Taki dramatyczny obraz Powiśla przedstawił Bolesław Prus w „Lalce”. I nie było w tym wielkiej przesady. Ten fragment miasta, ciągnący się wzdłuż warszawskiej skarpy, ze względu na swoje nadrzeczne położenie i ryzyko powodzi nie rozwijał się równie dynamicznie jak część Warszawy położona wyżej. Sytuacja zmieniła się dopiero w XIX w., kiedy zaczęto tu lokować wielkie zakłady przemysłowe. Powiśle było jednak dzielnicą biedy, zamieszkaną przez niewykwalifikowanych robotników, piaskarzy i przedstawicielki najstarszego zawodu świata.

W czasie spaceru przekonacie się, jak bardzo zmienił się ten fragment miasta będący dziś klimatyczną ostoją spokoju. Jednak wycieczka będzie także pretekstem do poszukania reliktów tego Powiśla, którego już nie ma. Podczas przechadzki dowiecie się m.in.:

- gdzie stoi poniemiecki bunkier i czy na pewno ma coś wspólnego z Niemcami,
- którędy przebiegałaby trasa W-Z, gdyby powstała przed wojną,
- gdzie regał na książki stoi pod chmurką,
- która hollywoodzka gwiazda mieszkała na Powiślu,
- gdzie warszawiacy mogli odetchnąć tatrzańskim powietrzem,
- który budynek powstał dzięki zaradności najpopularniejszej świętej,
- gdzie trenowali warszawscy cykliści,
- gdzie stał gmach, w którym się małpy zagraniczne biły.

To oczywiście tylko znikoma część atrakcji. Więcej na spacerze, który odbędzie się w środę 19 lipca. Spotykamy się pod pomnikiem Bolesława Prusa na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej o godzinie 18:30 Spacer nie powinien potrwać dłużej niż dwie godziny.


Zobacz więcej: http://aktywniplus.com/

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.