• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Aktualności

Warszawa. Teatr Karola Wojtyły w Świątyni Opatrzności Bożej

Dodano: 03/10/2017

Nowa adaptacja sztuki Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego będzie miała swoją premierę w przeddzień 39. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża – 14 października o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

Spektakl przygotowało Stowarzyszenie Studio Teatr TEST w Warszawie.

Utwór Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” opublikowany w 1960 r. jest głęboką medytacją o miłości i małżeństwie. Prezentowany również jako sztuka teatralna przedstawia wartości moralne i duchowe, które powinny towarzyszyć człowiekowi w jego dorastaniu do świętego małżeństwa.
 
W swoim nauczaniu Karol Wojtyła ukazuje miłość jako dar Boga. I właśnie taka miłość jest warunkiem nierozerwalnego związku między mężczyzną a kobietą pragnących podjąć wspólne życie. Ten związek, czyli sakramentalne małżeństwo, odzwierciedla absolutną i niezniszczalną miłość, jaką Bóg miłuje człowieka, którego stworzył na swój obraz i podobieństwo.

Utworem „Przed sklepem jubilera” Karol Wojtyła pragnie zwrócić uwagę młodym ludziom, a przede wszystkim narzeczonym i młodym małżeństwom, aby zrozumieli, na czym polega prawdziwa miłość małżeńska. Karol Wojtyła podkreśla, że podstawą szczęśliwej miłości małżeńskiej jest wierność, uczciwość, wolność i odpowiedzialność, które świadczą o psychicznej dojrzałości człowieka. Stosowanie tych poleceń przynosi autentyczną radość i spokój ducha.

Małżeństwo ustanowione przez Boga już w Starym Testamencie i podniesione przez Chrystusa do rangi sakramentu ze swej natury prowadzi do tworzenia rodziny. Małżeństwo i rodzicielstwo są niekiedy drogą pełną cierpień. Jeżeli jednak małżonkowie zaproszą do swojego życia Jezusa Chrystusa – Zbawiciela ludzkości – to stanie się ona drogą do prawdziwego szczęścia.

Stowarzyszenie Studio Teatr TEST pragnie na stałe przywrócić na polskie sceny dramaturgię Karola Wojtyły, stąd też pomysł prezentacji sztuki „Przed sklepem jubilera” w reż. A.M. Marczewskiego, który jako jedyny polski reżyser od prawie czterdziestu lat w kilkunastu teatralnych realizacjach interpretuje Jego twórczość. Wyreżyserował takie dramaty Karola Wojtyły jak : „Brat naszego Boga” (Płock 1982, Bydgoszcz 1991), „Promieniowanie ojcostwa” (Warszawa 1983 prapremiera), „Przed sklepem jubilera” (Wałbrzych 1981 prapremiera, Płock 1982, Poznań 1982, Białystok 1991, Bydgoszcz 1991, Warszawa 2002, Łódź 2003, Słupsk 2011, Tychy 2015 ).

Projekt stanowi pierwszy etap w procesie tworzenia w naszej stolicy stacjonarnej placówki „Teatr Karola Wojtyły”, zajmującej się promocją jego twórczości w kraju, a także za granicą. Do jego realizacji włączają się twórcy – reżyserzy, scenografowie, aktorzy, kompozytorzy – którzy w ciągu prawie czterdziestu lat realizowali polskie prapremiery i kolejne realizacje sztuk oraz montaży poetyckich Karola Wojtyły: „Przed sklepem jubilera”, „Promieniowanie ojcostwa”, „Brat naszego Boga”, „Kochaj idąc w głąb”, spłacając w ten sposób dług zaciągnięty u Autora, który, idąc bezkompromisowo przez życie i broniąc fundamentalnych ludzkich wartości, również przekazywanych w formie sztuki, doszedł do świętości. Nie ma w polskim Teatrze na przestrzeni jego dziejów drugiej takiej osobowości, stąd i nasz dług wobec Niego.

Sztuka „Przed sklepem jubilera” została przygotowana w ramach projektu „Teatr Karola Wojtyły” realizowanego na podstawie Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Teatr i taniec”.

NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.