• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Wystawy czasowe

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz Stanisława Augusta.

Dodano: 31/08/2017

Wystawa „W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta”będzie miała formę spaceru po obiektach, które dekorował królewski artysta.Obejmie Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki. Ekspozycję można będzie oglądać indywidualnie, w godz.otwarcia obiektów, albo podczas codziennego oprowadzania o godz. 11.00, 14.00 i 16.00.

- Jest to pierwsza wystawa poświęcona Janowi Bogumiłowi Plerschowi, artyście, który odcisnął wyjątkowe piętno na Łazienkach, a pozostawał poza ścisłym kręgiem zainteresowania historyków sztuki – wyjaśnia Izabela Zychowicz, Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych w Łazienkach Królewskich.

- Warto  przyjść i zobaczyć tę ekspozycję, ponieważ będzie to niezwykły spacer łazienkowskimi śladami Jana Bogumiła Plerscha. Podziwiać będziemy nie tylko piękno malowideł artysty, ale przede wszystkim będziemy odkrywać ich społeczno-polityczne znaczenie, nadane przez Stanisława Augusta, w ścisłej współpracy z malarzem, co czyni te prace wyjątkowymi- dodaje Izabela Zychowicz.

Wystawa obejmie m.in. plafon "Zefir i Flora" w Pałacu Myślewickim, jedyne zachowane malowidło plafonowe we wnętrzach rezydencjonalnych w Warszawie, a także jego oryginalny projekt, wypożyczony z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W Teatrze Królewskim oglądać będzie można plafon, na którym Stanisław August ukazany został pod postacią Apolla, co miało symbolizować króla jako władcę państwa idealnego, i być alegorią jego mecenatu. Zaprezentowany będzie również projektniezachowanej do naszych czasów kurtyny "Muzy na Helikonie". Rysunek,który przedstawia dziewięć muz na Parnasie, został wykonany tuszem. Wpowiększonej skali zawiśnie w miejscu dawnej kurtyny w Teatrze Królewskim. 

Wystawa obejmie również dekoracje malarskie z Pałacu na Wyspie, w tym z Sali Balowej, a także z Białego Domku, w tym z tamtejszej Jadalni. Ponadto w Pałacu na Wyspie zobaczyć będzie można wizualizacje zniszczonych w czasie wojny malowideł plafonowych z Pokoju Bachusa i Pokoju Kąpielowego.  

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny - warsztaty rodzinne i interaktywna wystawa dla dzieci „Idź na żywioł!” w Starej Kordegardzie, czynna od 4 lipca.

 

 

Kontakt :

Alicja Winter

Biuro prasowev5Group

(+48)502 782 783

alicja.winter@v5group.pl

 

 


www.lazienki-krolewskie.pl:
NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.