• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Święci

Św. Jan Chrzciciel

Dodano: 27/02/2015

Jan Chrzciciel urodził się pół roku przed Jezusem. Ojciec Jana, Zachariasz, był kapłanem w świątyni, matka, Elżbieta, była krewną Maryi, Matki Chrystusa. Anioł Gabriel obwiesił Zachariaszowi, że urodzi im się syn, w co ten nie uwierzył i od tego momentu utracił głos, który odzyskał w chwili narodzin Jana. Gdy Jan dorósł, wiódł pustelnicze życie. W wieku 27 lat rozpoczął głosić naukę, aby przygotować innych na nadejście Chrystusa. Wzywał ludzi, by porzucili grzeszny żywot i obmywał ich ciała ciepłą wodą z Jordanu, przygotowując na prawdziwe oczyszczenie i grzech, który przyniesie Chrystus. Wielu podążało za Janem, słuchając Jego nauk i przyjmując chrzest. 
Nad brzeg Jordanu przybył też Jezus, by przyjąć chrzest od Jana. Choć Jan nie czuł się godny tego zaszczytu, Chrystus zapewnił go, że to on ma go ochrzcić. Kiedy Jezus wszedł do wody, nad Jego głową ukazał się Duch Święty w postaci gołębicy: Z nieba rozległ się głos: "Ten jest mój syn umiłowany, w którym mam upodobanie" (Mt. 3,17). Jakiś czas później Jan publicznie zganił Heroda Antypasa za to, że poślubił żonę swego brata Herodiadę. Rozwścieczona Herodiada wspierana przez swą córkę Salome, zażądała głowy Jana Chrzciciela. Herod spełnił ich prośbę i Jan został ścięty.
NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.