• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Aktualności Mazowsze

Sezon Letni bogaty w wydarzenia - Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

Dodano: 25/07/2017

Muzealny Sezon Letni „w pigułce”

Przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa niezwykle bogatą ofertę kulturalno-edukacyjnych wydarzeń zaplanowanych
na sezon letni.

Jedną z wakacyjnych propozycji kierujemy do dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia. W dniach 26 – 30 czerwca podczas
X. już Edycji Warsztatów Historyczno-Artystycznych pt.: „Czas Żelaza” uczestnicy będą mieli możliwość „odwiedzenia” terenów obecnego Mazowsza sprzed dwóch tysięcy lat. Poznają mieszkańców dawnych osad, dowiedzą się
jak mieszkali oraz czym zajmowali się na co dzień. Pojawi się również okazja poznania niezwykłej umiejętności wytopu żelaza w starożytnych piecach dymarskich. Dzieci staną się budowniczymi, hutnikami i kowalami. Przekonają się też, jak ważną rolę pełniło żelazo wśród ówczesnych społeczności. Codzienne zajęcia urozmaicone będą różnego rodzaju grami i zabawami ruchowymi. Przy tej okazji chcielibyśmy zaprosić Państwa na Wieczór Otwarty w ogrodzie Muzeum w piątek,
30 czerwca, o godz. 18:00. W programie: uroczyste zakończenie Warsztatów, opowieści, kuchnia, pokazy, gry i zabawy (szczegóły – kliknij tutaj).

Świat Antyczny pozostawił nam wiele świadectw kultury. Można go poznawać przez pryzmat artefaktów dni minionych… albo od kuchni. Tego lata postanowiliśmy przyjrzeć się mu właśnie od tej strony i dlatego od 17 czerwca rozpoczynamy cykl Rodzinnych Spotkań Weekendowych z antyczną sztuką kulinarną.  Podczas interaktywnych warsztatów kolejno będziemy odkrywać historię oraz smaki kuchni barbarzyńskiej, rzymskiej (szczegóły – kliknij tutaj) a także biblijnej.

Latem tego roku postanowiliśmy otworzyć ogród muzealny (szczegóły – kliknij tutaj). Przed bramą Muzeum ustawiliśmy plakat zachęcający do wejścia. Zakupiliśmy leżaki po to, aby wchodzący goście mieli możliwość skorzystania
w ciszy ze słonecznej pogody. Stworzyliśmy ogrodową bibliotekę z książkami o tematyce związanej z działalnością naszej placówki oraz nieco lżejszej, beletrystycznej.  Wszystkie pozycje otrzymaliśmy w prezencie od wydawnictw oraz naszych sympatyków. Z przyjemnością obserwujemy, że z dnia na dzień przybywa osób, które chętnie zaglądają nie tylko do ogrodu, ale również do Muzeum.

Muzealny ogród będzie nie tylko miejscem wypoczynku, ale również „Ogrodem Letnich Animacji(szczegóły – kliknij tutaj). 8 lipca rozpocznie się seria 5 sobotnich warsztatów ukazujących pracę archeologa (szczegóły – kliknij tutaj), zabawy dzieci w pradziejach, historię i architekturę średniowieczną, budowanie armii rzymskiej czy też techniki tkackie.

Zaplanowaliśmy również „Czytanki w ogrodzie” – niezwykłe spotkania dla dzieci, podczas których każda opowieść stanie się prawdziwą przygodą. W trakcie zajęć zaplanowana jest również część animacyjna. Będziemy czekać na małych i większych słuchaczy w każdy czwartek lata, od godz.: 11:00. Wstęp wolny. (szczegóły – kliknij tutaj).

Zapraszamy również na wyjątkowy koncert dedykowany dzieciom pt.: „Tam gdzie rośnie Rabarbar”.  Artyści zabiorą zarówno młodszych, jak i starszych słuchaczy w 60-minutową podróż do świata dziecięcej wyobraźni. Ciekawym urozmaiceniem tego muzycznego spotkania będą opowieści o zwierzętach. Koncert odbędzie się w sobotę, 15 lipca, o godz. 12:00. Wstęp wolny (szczegóły – kliknij tutaj).

Kontynuując cykliczne koncerty, jakie mają miejsce w Muzeum wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i w naszej ofercie umieściliśmy dwa spotkania muzyczne w ramach „Letniej Sceny Muzeum” (szczegóły – kliknij tutaj). 23 lipca podczas koncertu „Muzyka nie na miejscu 1947-1955″ cofniemy się do czasu socrealistycznych utworów w wykonaniu Chóru Kameralnego Collegium Musicum UW oraz trio jazzowego Krzysztofa Herdzina (szczegóły – kliknij tutaj). 26 sierpnia posłuchamy nokturnów Chopina granych przez Marcina Maseckiego – jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie pl. Jana Pawła II 2

 


http://mshm.pl/muzealny-sezon-letni-w-pigulce/:
NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.