• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Wykłady

Kościół a totalitaryzm. Cykl wykładów otwartych dra hab. Pawła Skibińskiego

Dodano: 21/04/2017

Totalitaryzm był bez wątpienia hańbą europejskiego wieku XX. Zagadka jego pojawienia się została nie przez przypadek nazwana przez św. Jana Pawła II misterium iniquitatis – tajemnicą nieprawości.
Literatura naukowa próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy było to zjawisko wynikające z tradycji chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej, czy raczej konsekwencja buntu wobec niej, czy była to radykalna konsekwencja sekularyzacji, czy raczej nowoczesna forma dawnego fanatyzmu religijnego. Spojrzenie na ten problem z perspektywy doświadczenia naszej Ojczyzny i katolicyzmu, próba odpowiedzi na pytanie, czy Kościół miał wpływ na fakt, że Polacy – na tle innych narodów europejskich – okazali się stosunkowo odporni na pokusę dobrowolnej kolaboracji z którąkolwiek postacią totalitarnego zła, może nam pomóc rozwikłać to zagadnienie, mające fundamentalne znaczenie dla zrozumienia dziejów ostatniego stulecia.
 
Program wykładów:
 
22.02.2017  Zbudzone demony. Katolicyzm a rewolucja bolszewicka i faszyzm
22.03.2017   Między diabłem a Belzebubem. Katolicyzm a nazizm. Kościół w Polsce międzywojennej wobec totalitaryzmu
16.04.2017  Erupcja agresji. Kościół katolicki podczas II wojny światowej. Rzut oka na przypadek polski 
24.05.2017   Imperium szatana. Kościół katolicki wobec komunizmu do 1956
21.06.2017   Pokusa paktu z diabłem. Kościół a komunizm 1956-1980.Szczególny los Polski .
20.09.2017   Egzorcyzm dla świata. Pontyfikat św. Jana Pawła II
25.10.2017   Szczepionka na totalitaryzm? Próba bilansu
NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.