• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Aktualności

Biskupin - wystawa stała

Dodano: 17/11/2017

Wystawa "Biskupin" jest przede wszystkim adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej, dla których przyjście na nią jest niejednokrotnie pierwszym kontaktem z archeologią.
Ekspozycja w przystępny sposób przedstawia życie codzienne ludności kultury łużyckiej na terenie osiedla obronnego, zbudowanego na wyspie Jeziora Biskupińskiego we wczesnej epoce żelaza (ok.2700 lat temu). 
Relikty osiedla odkrył w 1933 roku nauczyciel miejscowej szkoły Walenty Szwajcar i już od momentu rozpoczęcia pierwszych wykopalisk w 1934 roku, to unikatowe stanowisko archeologiczne szybko zyskało sławę i rozgłos nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. 
Osiedle przebadane zostało w 75% i dostarczyło obszernych informacji na temat zabudowy, systemu obronnego, a także życia codziennego jego mieszkańców.
Na wystawie prezentowane są fotografie z badań przedwojennych, wśród których wyróżnia się zdjęcie półwyspu z częścią odsłoniętego osiedla wykonane z balonu. 
Atrakcyjnymi elementami wystawy są: makieta osady, model przedstawiający konstrukcję chaty, a także odtworzone wnętrze chaty biskupińskiej wraz z jej wyposażeniem - paleniskiem, warsztatem tkackim, narzędziami rolniczymi, przedmiotami codziennego użytku. 
Uzupełnieniem wystawy jest półgodzinny film o Biskupinie pt. " Gród nad jeziorem"

NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.