• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Konkursy

Płock – Propozycja na wakacje - Wiślana gra miejska

Dodano: 08/07/2017

W ramach przemieszczania się (suchą stopą) wzdłuż rzeki oraz wpisywania w wolne pola krzyżówki odpowiednich liter i cyfr, uczestnicy poznają ciekawostki dotyczące historycznych związków i zależności między miastem, a rzeką. A związków tych nie brakowało od pradziejów!

Wisła na trwałe splotła się z dziejami Płocka, od wieków pełniąc rozliczne funkcje gospodarcze i kulturowe. Już w epoce piastowskiej rzeka stanowiła ważną arterię handlową. Gdy w XVI stuleciu stała się jednym z najbardziej wykorzystywanych wodnych szlaków śródlądowych Europy, płocki gród – mający wówczas udział w handlu zbożem, drewnem i solą – wyraźnie zacieśnił relacje miasto - rzeka. Dwa zabytkowe spichlerze z XIX wieku stojące nad brzegiem skarpy, przypominają o tej koniunkturze gospodarczej. W podobnym okresie co zachowane spichlerze powstała też pierwsza przeprawa przez Wisłę, czyli tzw. most łyżwowy, który na zimę rozpinano i odholowywano do specjalnie wybudowanego portu.

Na pocz ątku XX wieku, po przyłączeniu Radziwia do Płocka, na lewobrzeżnej stronie Wisły rozpoczęto budowę portu handlowego i rozwijano warsztaty szkutnicze. Prywatne warsztaty, gdzie konstruowano drewniane krypy, baty i barki były zalążkiem Płockiej Stoczni Rzecznej, która po rozbudowie w latach 60. stała się największym zakładem w kraju produkującym tabor rzeczny. Obecnie płockie nabrzeże to obszar o dużym potencjale rekreacyjnym i turystycznym, z kąpieliskiem "Sobótka", portem jachtowym "Morka", kompleksem sportowym Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, przystaniami żeglarskimi, ścieżkami spacerowymi i molo

 Rymowany scenariusz gry udostępniony jest bezpłatnie na stronie www.turystykaplock.eu. A jego wydruk można otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej (pl. Stary Rynek 8), gdzie uczestnicy gry, po jej zakończeniu, nagradzani są dodatkowo upominkiem upamiętniającym Rok Rzeki Wisły.  

http://mazowsze.travel/wydarzenia/item/2022-plock-propozycja-na-wakacje-wislana-gra-miejska-6-07-2-09-201:
NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.